Turgutreis Tarihi

Turgutreis, kültür tarihinin beşiği Anadolu'nun koy, burun, yarımada, adalar şöleni sunan Ege‘de kimine göre tarih, kimine göre deniz demek olan Bodrum Yarımadası'nın en batı ucunda hızlı ve dinamik bir gelişme gösteren, doğanın sunduğu nimetlerden nasibini fazlasıyla almış şanslı bir kasabamızdır. Güneş, hava, deniz, kum, balık, toprak... 

Tüm bunlar Akdeniz ile Ege'nin sarmaş dolaş olduğu beldemizde birleşerek yeni bir ruh, yeni bir zenginlik kazandırmışlardır. Gümüşlük‘de bir akşam yemeği yemeden, Bağla‘nın tatlı sularından içmeden, Karaincir‘in kumlarına uzanmadan, Turgutreis'in kokulu mandalinalarından yemeden Turgutreis‘i tam olarak görmüş sayılmazsınız. 

Karabağ Mahallesi'nde doğan ve Türk Denizcilik Tarihinde yerini alan ünlü denizci Amiral Turgut Reis‘den adını alan bu şirin beldemizin özelliklerini burada saymakla bitiremeyiz. Sizleri tarih ve doğal güzellikleri barındıran Turgutreis'e davet ediyoruz. 

Turgutreis Tarihi Yerler

Akyarlar

Eski adı “Kefoalonia" olan Akyarlar Koyu, Turgutreis‘e 9 km. uzaklıktaki, beldenin en büyük koyudur.Akyarlar, Turgutreis‘in Kos‘a (İstanköy) en yakın olan noktasıdır.Balık çeşitliliğinin yanı sıra, deniz süngerlerinin en çok çıkarıldığı, su altı zenginlikleriyle de dalış tutkunlarının tercih ettiği koylardan biridir.Akyarlar Koyu, rüzgarlı olması nedeniyle de rüzgar sörfü için oldukça elverişlidir. Pırıl pırıl denizi,restaurantları ve otelleriyle günümüzün en popüler tatil beldesi haline gelmiştir.

Fener Burnu–Kemer

Hüseyin Burnu olarak bilinir fakat, Fransızlar tarafından 1931 yılında yapılan deniz feneri halk tarafından adının "Fener Burnu" olarak kalmasına neden olmuştur. Kemer Mevkii'nde bulunan Deniz Feneri'nin hemen altında bulunan kumsal, zamanla kalabalık sahilleri tercih etmeyen tatilcilerin gözde sahillerinden biri haline gelmiştir. 

Aspat

Turgutreis'e 13 km. uzaklıktaki tarihi yerlerden biridir. Orjinal adı "dikime elverişsiz yer" anlamına gelen Aspartos‘dur. "Mouselous" hükümdarlığında Telmere Şehri olarak inşa edilmiştir. Aspat, Cenova korsanlarının barınağı olarak tarihte yerini almıştır. Aspat Dağı‘nın tepesine korsanlar tarafından gözetleme amaçlı bir kale yapılmış ve bu tarihi kale günümüze kadar ayakta kalmayı başarmıştır. Aspat Kalesi (Çıfıt)‘nin batı yamacındaki nehirden akan suyun tadının (bir sene boyunca bir kapta kapalı bile tutulsa)değişmeyeceği rivayet edilmiştir.

Kadıkalesi

Kadıkalesi bisiklet tutkunları için harika bir parkur içeren ve Turgutreis‘ten sadece 4 km. uzaklıkta turistik beldelerden biridir. Eski bir Leleg şehridir. Hellenistik dönemde yapılan ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde bir kadı tarafından kullanılan tarihi kale, "Kadıkalesi" olarak beldeye adını vermiştir. Tepenin hemen karşısında Roma döneminden kalma bir kilise de tüm canlılığıyla tarihi yapısını korumayı başarmıştır. Kilise yönünde yörenin sembolü olan yine tarihi bir su sarnıcı bulunmaktadır. Eski ve antik dönemlerden kalma çeşme ise hala kullanılmaktadır. Kadıkalesi hem tarihi özelliği hem de yeşili, sakin plajları tercih edenlerin seçimi olan şirin bir beldedir.

Bağla

Turgutreis‘in batısında yer alan denizi ve geniş kumsalıyla hem tekne turlarının gözde durak noktalarından biri, hem de deniz-kum-güneş tutkunu tatilcilerin rağbet ettiği, Turgutreis merkezden dolmuşla 15 dk mesafede bir beldedir. Bağla Koyu, aynı zamanda kamp yapmak için de Bodrum yarımadası‘nın en elverişli bölgesi olduğundan, yaz aylarında kampçıların uğrak yeridir.

Bodrum - Turgutreis Ekonomi ve Turizm

1960‘lara değin, Bodrum ve yöresi Anadolu'nun büyük merkezleriyle bağlantıları çok sınırlıydı. Çok eskiden beri Liman kenti olan Bodrum dış dünya ile ilişkileri hep deniz yolu ile kurulmuştu. Ve ticari ilişkileri Osmanlı İmparatorluğu'ndan ayrılana değin Rodos‘la yapıyorlardı. Cumhuriyet döneminde İstanbul-İskenderun seferini yapan gemiler Muğla'nın kıyı limanlarına uğrarlardı. Yörede tarım, balıkçılık ve süngercilik ile ekonomisini sağlayan halk, ulaşımın gelişmesi sonucu turizmin büyük bir gelir kaynağı olduğunu görmüş, bu alanda yoğunlaşmıştır. Bakanlıklar arası Turizm Komitesi'nin, 1970‘lerin sonunda ve 1980'lerin başında ortaya çıkan iki yeni etken, yörenin dış turizme açılmasında büyük rol oynamıştır. Bunlardan biri Akdeniz‘de çok yaygın olan yat turizmi; ikincisi de, Bodrum Havaalanı'nın hizmete girişidir. Turgutreis Bodrum‘un en geniş alana sahip beldesi olarak koyları, denizi ve kumu ile; devre mülk tatil evleri, hotel ve motelleri, restaurant, bar diskoları, süper alışveriş merkezleri her geçen gün artmaktadır.

Turgutreis ortalama 20 bin turistik yatak kapasitesiturizme hizmet vermektedir. TurgutreisBelediyesi'nin yapmış olduğu hızlı çalışmalar arasında yapılmaya başlanan yat limanında turizme büyük bir hizmet vermesi ve yörenin daha da hareketlenmesi amaçlanmaktadır. 500 yat kapasiteli marina, günlük giriş-çıkış sağlanacak şekilde projelendirilmiştir. Adadan biri olan Yassıada yanlarında batık gemi olduğundan sualtı kazı çalışmaları yapılmaktadır.